PED - Pressure Equipment Directive

29.05.2023

OBECNĚ

Pressure Equipment Directive, ve zkratce PED, česky Směrnice pro tlaková zařízení a v normovštině 2014/68/EU je vedle další normy ČSN EN 13480 - Kovová průmyslová potrubí jedna z hlavních norem určujicí návrh potrubí. Jedná se o legislativní dokument, který upravuje technické požadavky na tlaková zařízení v Evropské unii. Jeho cílem je zajištění bezpečnosti, ochrany zdraví a životního prostředí při používání tlakových zařízení. Zařízení, která splňují PED, dostanou prohlášení o shodě CE, které umožňuje volný pohyb zboží na evropském trhu.

PED se vztahuje na širokou škálu tlakových zařízení, jako jsou potrubí, tlakové nádoby, příruby a další součásti, které jsou schopné uvolňovat energii v podobě tlaku. Tato směrnice je závazná pro výrobce, dovozce a distributory tlakových zařízení na trh EU. PED má klíčový význam při návrhu potrubních systémů, neboť stanovuje požadavky na jejich konstrukci, výrobu, zkušební metody, dokumentaci a označování. Směrnice také uvádí postupy pro ověřování shody a označování tlakových zařízení při uvedení na trh. 

Potrubí je z definice tlaková nádoba, pokud provozní tlak je větší než 0,5 bar g a DN >= 25. Zároveň se ale PED nevztahuje na dálkovody.  Částečně jsem obě normy (PED a ČSN EN 13480) nakousl v předchozím příspěvku https://strojni-projektant.cms.webnode.cz/l/tlakova-zkouska-potrubi/.

Norma rozděluje tlaková zařízení do čtyř kategorií (I, II, III, IV) na základě nebezpečí spojeným s jejich používáním. Čím vyšší kategorie, tím vyšší nebezpečí. Kategorie jsou definovány na základě maximálního provozního tlaku (PS) a objemu (V), kde v případě potrubí namísto V je použito DN. Čím větší součin PS*DN, tím větší nebezpečí pro okolí při poškození. Tlak zde hraje roli kvůli uvolněné energii, která je tlaku přímo úměrná dle vzorce W=p.dV ... čím větší tlak, tím více uvolněné energie a s rostoucím DN roste při konstantním tlaku tangenciální napětí v plášti trubky ( σ = p*d/2s ), což zvyšuje také riziko poškození. Jejich násobkem máme tedy kombinovaný parametr, který nám určí relativní nebezpečnost. Výrobek, který není na základě nízkých parametrů PS a V (DN) zařazen do kategorie, je posuzován dle čl. 4 odst. 3, který ukládá pouze povinnost, aby zařízení uvedené na trh obsahovalo návod. Posouzení dle Kategorie I může provádět výrobce, vyšší kategorie provádí oznámený subjekt (TIČR, DEKRA, TÜV...).

Vliv na nebezpečnost zařízení a tím pádem na zařazení do kategorie má také nebezpečnost tekutiny uvnitř a proto jsou tekutiny rozděleny do dvou skupin:

Skupina tekutin 1 - látky jakkoliv nebezpečné, tzn. hořlavé, silně reaktivní, toxické apod.

Skupina tekutin 2 - látky neobsažené ve skupině 1, tzn. látky, které nejsou člověku a prostředí nebezpečné.

Poté, co je stanovena kategorie tlakového zařízení, jsme schopni dle normy určit minimální požadavky, co musí výrobek splňovat, aby byl uveden na trh. Konkrétní požadavky jsou označeny v normě jako Modul (A až H1). V Modulech jsou stanoveny požadavky na návrh, dokumentaci, výrobní postup apod. Detailní popis všech náležitostí je ovšem potřeba hledat v harmonizované normě, např. právě ČSN EN 13480.

Dále norma obsahuje pro projektanty méně zajímavé věci, ale jen pro zmínku:

- Jak má vypadat zkušebna výrobce,

- Jak má fungovat oznámený subjekt = subjekt určený členským státem pro posuzování shody, v ČR např. TIČR Technická inspekce ČR, v Německu Dekra, TÜV apod.

- Kam umisťovat značku CE...

PŘÍLOHA 1

Popisuje základní bezpečnostní požadavky, které jsou závazné pro níže uvedené oblasti:

NÁVRH

- návrh zařízení zajišťující náležitou pevnost na základě výpočtu či experimentu. Výpočet tlakové nádoby dle příslušné normy např. ČSN EN 13445-3

- vybavení prvky pro bezpečné odvodnění a odvzdušnění, plnění a vypouštění

- použití vhodného přídavku na korozi, návrh minimalizující opotřebení a umožňující kontrolu

- použití bezpečnostní výstroje omezující maximální tlak

VÝROBA

- výrobní postup, který zabrání vzniku vad

- svary musí být provedeny pracovníky s kvalifikací (tzn. platný svářečský průkaz), případně provedení WPQR (Welding procedure qualification requirements)

- schválený postup svařovaní pro vyšší kategorie (WPS - Welding procedure specification)

- zpětná vysledovatelnost, tzn. každý článek v řetězci musí být jasně specifikovaný, materiály musí mít jasný původ a všechny materiálové certifikáty apod.

- musí být provedena tlaková zkouška tlakem 1,43*PS (nejvyšší dovolený tlak)

DALŠÍ POŽADAVKY NA POTRUBÍ

- eliminovat nadměrné síly na příruby, spoje např. pomocí podpor, ukotvení aj.

- potrubí pro plyny, kde hrozí kondenzace musí mít vhodné prostředky pro odvodnění

- vhodné označení

- snížení rizika úniku u nebezpečných médií ...

PŘÍLOHA 2 - GRAFY POSUZOVÁNÍ SHODY

Zde uvedu jen grafy vztahující se k potrubí. Oba grafy jsou shodné, druhý je jen hezky graficky zpracován.

Graf 6

Graf 7

Graf 8

Graf 9

Praktický příklad:

Potrubí DN100, nerezové 1.4571, 16 bar g, amoniak NH3.

1) Určím skupinu tekutiny - za daných podmínek plyn, nebezpečný, tzn. skupina 1

2) Určím graf - Nebezpečné plyny = graf 6, z toho určím kategorii II

3) Z kategorie II určím požadavky na výrobu, návrh a dokumentaci a je zde už nezbytná kontrola notifikovanou osobou.

4) Když mám určenou kategorii, přejdu do ČSN EN 13480-5 Kovová průmyslová potrubí - Část 5: Kontrola a zkoušení, kde najdu konkrétní požadavky na nedestruktivní zkoušky a dokumentaci. Bohužel nemám k dispozici novou normu, ale v praxi byste si našli tabulku pro požadavky na nedestruktivní zkoušky a podle materiálu potrubí a kategorie II byste si našli např. že potřebujete 10% rentgenů. Tabulka níže používá označení dle staré normy.

A dále byste si našli konkrétní požadavek na dokumentaci, který by vypadal nějak takto (až budu potřebovat přístup k normám a znovu si ho zaplatím, tak tabulky aktualizuji...proč není přístup k normám zdarma, resp. placen státem, když jsou závazné, to je na jiné povídání...ale je to asi jako by vám někdo řekl pouze za poplatek, jaké zrovna platí zákony):

Tel.: +420 728 963 615
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky